O nás

Kdo to vlastně všechno začal

Snad v každém klukovi je touha si vždy do něčeho kopnout a což teprve do kulatého míče.
Když se k tomu připočetly legendy o Hojerovi, Jandovi, Pláničkovi, Košťálovi, Boučkovi, Pučovi a jiných postavách české kopané, byli kluci očarováni kopanou raz dva.
Suchohrdelští nebyli jinačí a začali kopat doopravdy. Podařilo se jim zmocnit jednoho volejbalového míče a začalo měření sil s kluky ze sousedních vesnic.

Začali to bratři Hlavičkové, Franta, Julek a později mladší Pepík, bratři Pepík a Laďa Chmelovi, bratranci Rolinek Vašek, Pepík a Miloš, bratři Šutera Pepík a Jenda, bratři Balusek Franta a Pavel, Svaťa a Miloš Zedníkovi, Franta Maša, Čech Franta, Kříž Arnold, Burian Karel, Štrobl Bohuš, Vybíral Franta, Šmíd Mirek, Budín Jožka, Stoklas Jožka, Vlček Jaryn, Dobeš Vojta.

Samozřejmě to nejsou všichni čeští kluci tehdejší doby, ale hlavně ti, které již tenkrát kopaná lákala.

Kde to vlastně všechno začalo

Byla to plocha za kostelem, porostlá mochnou husí. To bylo místo různých her dětí, ale především obecní pastvisko husí a výběh pro slepice majitelů domků kolem trávníku. To bylo v letech 1925-1930. než hřiště dostalo dnešní podobu uplynulo mnoho vody v příkopu kolem trávníku.
Šířka celého trávníku byla 25-30m a délka kolem 50m. teprve na nátlak německého spolku „TURNVERCIN“ byl trávník povýšen na hřiště a husy a slepice byly zavírány do ohrady vedle obecních tálků. Tak vzniklo první hřiště v Suchohrdlech.
Psal se rok 1933. branky se stavěly z akátových nebo vrbových rahýnek, zasazená v zemi a navrchu místo břevna spojena špagátem. Místo bílých čar se vykopaly v drnu járky, které byly znatelné několik let. O hrací plochu se nestaral nikdo.
Trávník sloužil až do roku 1938 do doby okupace, na dlouhých 7 roků pak okupovaly náš trávník opět husy a slepice.
Hned po osvobození, roku 1945, ožil trávník opět naplno kopanou. Již na podzim se chystalo rozšíření hřiště. Tehdejší funkcionáři NV měli pochopení a uvolnili část obecních tálků.
Z jara roku 1946 nabylo hřiště dnešní velikosti. Postavily se předpisové branky se sítěmi a hřiště se již začalo lajnovat. Horší to bylo s převlékáním. Domácí se převlékali v Martinkově stodole a hosti ve svém dopravním prostředku.
V roce 1951 se začalo se stavbou kabin, ale pro nedostatek prostředků byla stavba přerušena. Co se postavilo, bylo do roka a do dne rozebráno a rozkradeno i se základy.
Další pokus započal v roce 1962 a stavba byla dokončena v roce 1965 za vydatné pomoci místního JZD.
V roce 1968 bylo přistavěno sociální zařízení se sprchami, zbudována připojka elektriky a postupně kovové brány a lavičky. Kolem hřiště byly vysazeny moruše a topoly. Stromy se velice rychle ujaly a tvořili mohutnou kulisu kolem hřiště.
Tak nějak vzniklo naše fotbalové hřiště.

První zápas v historii Suchohrdelské kopané

K prvnímu utkání s cizím soupeřem došlo v roce 1932 v Kašenci.
Zajímavostí je, že v této obci se nikdy organizovaná kopaná nehrála. Utkání tehdy skončilo nerozhodně 2 : 2. prvním kapitánem naší jedenáctky byl Franta Hlavnička, později všeobecně nazývaný „Holič“.
Různých fotbalových utkání se odehrálo v oněch letech mnoho. Naše výstroj byla to, co měl kdo zrovna na sobě. Obutí byly staré komisňáky, ovšem také tenisky a ten, kdo měl tramplery, tak ten už byl někdo. Stály kolem 12 korun a pro většinu kluků byly nedostupné.
V roce 1936 naší partě nabídnul syn obecního sluhy, Franci Beran, dresy. 10ks za 20Kčs,-. Na dresy se tehdy složili a koupili je. Byla to trička bez rukávů, modro – bílá, příčně pruhovaná, na levé straně byla přišita červená pěticípá hvězda.
První velký zápas dospělých se uskutečnil v roce 1937. tehdejším soupeřem bylo mužstvo Branišovic.

Tehdy nastoupili:
Franta Trubelík, František Maša, František Balusek, Josef Strouhal, Kříž Jan, Ota Šlosser, Ruda Lang, Filli a Ernst Grossovi a další.

Branišovice nastoupili poměrně dobře vyzbrojení v dresech a štulpnách. Naši nastoupili v civilu bez košil. Suchohrdly tehdy vyhráli 2 : 1 hlavně zásluhou brankáře Bráni Trubelíka, pozdějšího ředitele školy.

1946 – registrace Suchohrdelské kopané

Konkrétní podobu a řád začal dostávat Suchohrdelský fotbal až v roce 1946 založením oddílu kopané.
Iniciátory založení a registrování klubu bylo několik nadšenců z řad zaměstnanců ČSD v železniční stanici Miroslav, v čele s panem Holešovským a panem Stejskalem. Dále to byli pan Hanzi Jan a pan František Hlavnička, zvaný Holič.

Kádr prvního mužstva tvořili:
Příhoda, Mikl Dočkal L., Kuchař, Vyžrálek Josef, Hlavnička Josef, Šmíd Mirek, Šutera Jan, Karel Burian, Franta Kovařík, Martínek Cyril, Mahr Frantík, Jarda Vlček, Vybíral Franta, Žák Rosťa, Chmela Laďa a další.

Na podzim roku 1946 byla přihlášena soutěž dospělých do 3.třídy Krumlovska.

Postupně nastupovaly mladší ročníky Suchohrdelských chlapců, takže kádr pozvolna tvořili místní hráči. Z přespolních to byli Souček Karel, Kopřiva Antonín a zejména Sláva Procházka.

Úspěchy byly střídavé a umístění bylo po několik let uprostřed tabulky. Z tohoto mužstva nejdéle hráli Mirek Šmíd, František Mahr, Lojza Hamrla, Jan Šutera, Maša František a Hlavnička František.

To byla první etapa Suchohrdelské kopané. V této době nesmíme zapomenout zmínit se o velkém příznivci Suchohrdelského oddílu Mojmíru Kuthanovi. Ačkoliv byl vrstevníkem zmiňovaných hráčů, sám fotbal nikdy nehrál. Projevoval se jako velký kamarád všech hráčů a vystupoval jako mecenáš oddílu. Prví kompletní výstroj pro mužstvo zakoupil z vlastních prostředků a věnoval oddílu krásný putovní pohár, o který se hrálo po mnoho let.

I. fotbalová generace 1945-1955

Kovařík František - vynikající brankář
Dočkal Ladislav - nekompromisní obránce
Chmela Ladislav - útočník, potom záložník a nakonec pravý obránce
Burian Karel - rychlý útočník
Procházka Slavomír - střední záložník
Šmíd Mirek - útočník s úžasným tahem na bránu
Mahr František - útočník, dával nejvíce branek
Hlavnička Josef - univerzální hráč
Šutera Jan - záložník, dobrý driblér
Dvořák Laďa - tvrdý obránce
Martínek Cyril - svého času nejlepší stoper

Samozřejmě hráčů bylo více, každý měl nějaké přednosti. Některý uměl více, některý míň, ale jedno měli všichni společné: „Chuť do hry“

II. fotbalová generace 1954-1960

Byla provedena změna mužstva a to se skládalo pouze z místních hráčů.

Kádr mužstva tvořili:

Nedvěd Milan - výborný brankář
Chmela Zdeněk - robusní obránce
Čech Zdeněk - dostatečně rychlý obránce
Dunaj Karel - výrazná postava Suchohrdelské kopané, hrával centrhalva ( střední obráce)
Koutník Josef - dobrý záložník
Koutník Staňa - tvrdý, avšak vznětlivý záložník
Dravec Michal - výborný technik, záložník
Kimák Štefan - velmi rychlý
Martínek Ruda - technicky dobře vybavený hráč
Valaštajn Jiří - hráč s přesnou přihrávkou
Zajíc Jaroslav - robusní útočník

To byla základní sestava a samozřejmě nastupovali i další hráči. Tehdy se hrála soutěž na Židlochovicku více než úspěšně.
V té době byl o kopanou v obci velký zájem, protože se hrála dobrá kopaná. Tento výborný kolektiv neměl však dlouhého trvání.
V roce 1959 odešlo hodně hráčů na vojnu a někteří se odstěhovali. To se projevilo na výkonech a konečném umístění v tabulce.

V roce 1960 byl oddíl dán do klidu.

III. fotbalová generace 1962-1968

v roce 1962 se oddíl opět přihlásil do soutěže. Největší podíl na znovu vzkříšení oddílu měl Jiří Valaštajn. Velkou zásluhu měl i Václav Rolinek ml., který hrál, současně trénoval a byl vedoucím oddílu. Vrátili se někteří hráči z vojny.

Základ opět tvořili domácí hráči:

Kříž Leopold - vynikající brankář
Dusík Zdeněk - nevyzpytatelný brankář
Svoboda Zdeněk
Hlavnička Zdeněk
Rolinek Miloš
Knotek Richard
Chmela Milan - tvrdý, rychlý obránce
Konrád Teoš
Martínek Matěj
Martínek Zdeněk - záložník, později obránce
Rolínek Václav

Ze starších zůstal v mužstvu Koutník Stanislav a Dunaj Karel. Postupně se zapracovali i mladší hráči:

Stoklas Jaroslav - útočník, drží rekord oddílu – 57 branek za sezónu (1967-1968)
Šutera Josef-Pepča - technický, útočný obránce
Šutera František - tvrdý obránce
Blatný Josef - fotbalista inteligent
Šmíd František - klidný záložník

IV. fotbalová generace 1968-1978

postup do okresního přeboru a další mladá krev do mužstva.

Kádr rozšířili:

Šenk Milan
Polický Josef
Brázda Vladimír

Z těch mladých to byli:

Rolinek Josef
Vybíral František
Stoklas Josef
Strouhal Miroslav
Holes Josef
Kopeček Bohu
Hybler Bohuslav

S aktivní činností končí Rolínek Václav, Konrád Teoš a Dusík Zdeněk.

Postupem času se mužstvo sehrávalo a začaly se dostavovat i výsledky. Tím nejlepším bylo 3.místo v okresním přeboru 1971-1972.

Postupně do mužstva přicházeli nový hráči:

Havelka
Kacetl Antonín
Makovický Pišta
Chvátal Rostislav
Bumbálek Jaroslav
Kopček Drahoš
Hlavnička Jiří
Dvořák Jaroslav
Šutera Jan
Suchý Mirek
Kročil Mirek
Řezáč Stanislav
Lukáš Milan
Vybíral Jiří.

Mužstvo se v této desetiletce dosti měnilo a důsledkem byl sestup z okresního přeboru v sezóně 1976-1977. zrovna v roce 30.výročí založení oddílu.

V. fotbalová generace 1978-1995

kádr se opět hodně mění a krize oddílu se ještě víc prohloubila odchodem dalších hráčů. Někteří ukončili svou fotbalovou kariéru. Mužstvo se umísťuje v horní polovině tabulky III. Třídy.

Základ mužstva tvoří:

Petrla Jiří, Hlavnička Jiří, Konrád Luboš, Kročil Miroslav, Kročil Josef, Lukáš Milan, Lukáš Jan, Maša Boleslav, Murník Jan, Janda Zdeněk, Spěvák Jiří, Šutera Josef, Šmíd František, Žák Josef, Hanák Jaromír, Janoušek Miroslav, Svoboda Jarmil.

Postupně přibývají mladší:

Konrád Pert, Šutera Pavel, Beneš Jaroslav, Hlavnička Luboš, Svoboda Radek, Kopečný Ivan, Rolinek Petr, Konrád Roman, Čech Karel, Holík Josef a další

Tento kolektiv v sezóně 1982-1983 postoupil opět do okresního přeboru, kde se pohyboval ve středu tabulky.

V roce 1986 proběhla reorganizace všech soutěží a ta postihla i náš oddíl a opět jsme sestoupili do 3. třídy. Sestup nás postihl v roce 40.výročí založení oddílu.

Po sestupu ukončili někteří hráči svou činnost a v mužstvu opět došlo ke změnám.

Přišli:
Pazdera Josef, Čejka Rudolf, Ambrož Vladimír, Kaštánek Jiří, Kacetl Zbyněk, Břinek Karel, Hlavnička Jiří.

Mužstvo se dalo opět dohromady a po 4 letech se dostalo znovu do okresního přeboru.

Tento kádr byl jak na houpačce. Jeden rok postup do okresního přeboru, udržení a další rok opět sestup do 3. třídy.

Tak to šlo až do sezóny 1994-1995.


VI. fotbalová generace 1995-2006

v roce 1995 došlo k velikému omlazení mužstva. Bylo to znát jak na přípravě, tak i v soutěží.

Sezóna 1995-1996 byla pro některé hráče velikou školou. Ale v roce 50.výročí založení už byli blízko postupu do okresního přeboru. To se ale povedlo až v sezóně 1998-1999.

Kádr tvořili:
Lukas Jan, Konrád Petr, Valecký Roman, Svoboda Radek, Hlavnička Lubomír, Maša František, Ambrož Martin, Ambrož Petr, Krátký Stanislav, Jandásek Jan, Šutera Josef, Morong Pavel, Šmíd Pavel, Šmíd Petr, Novotný Josef, Chvátal Rostislav ml., Mazur Zdislav, Mička jaroslav, Mička Petr, Ondráček Jan, Kacetl Zbyněk, Šutera Pavel, Vrba Libor.

V roce pobytu v okresním přeboru se mužstvo opět výrazně měnilo. Několik hráčů se odstěhovalo, jiní skončili s fotbalovou kariérou.
Do mužstva přišli mladí hráči, ale nedokázali nahradit kvalitou ty odcházející. V soutěži 3. třídy se neúspěšně pokoušeli o návrat do okresního přeboru.

Kádr se doplňoval i dalšími přespolními hráči:
Chudoba Josef, Jobánek Michal, Zeleňák Zdeněk, Černý Petr, Drozd Luděk, Kocanda Jiří, Slepánek Petr.

Začátek soutěže byl vždy příslibem, ale chyběl ten poslední krůček ke splnění cíle.

Po dalším doplnění kádru:
Konrád Lukáš, Veselý Tomáš, Šutera Josef ml., Konrád Lubomír ml., Lukáš Jan ml., se hrálo znovu o postup.

Poslední zápas s Bohuticemi jsme opět nezvládli a postup utekl o pouhý bod za Hevlínem.

V roce 60. výročí založení si dalo mužstvo opět za cíl postup do okresního přeboru. Podzimní část soutěže byla vyrovnaná a v zimní přípravě kluci poctivě trénovali, aby měli dostatek sil do jarní části. Po čtyřech jarních kolech se dostali do čela tabulky a toto umístění v dramatickém konci udrželi. Postup byl vybojován.

Mužstvo tvořili tito hráči:
Lukas Jan ml., Kacetl Zbyněk, Jobánek Michal, Mička Petr, Mazur Zdislav, Konrád Luboš, Konrád Lukáš , Drozd Luděk, Kocanda Jiří, Slepánek Petr, Černý Petr, Veselý Tomáš, Chudoba Josef, Lukas Michal , Lukas Marek – nejlepší střelec se 17 brankami.

Vypomáhali i starší hráči:
Svoboda Radek a Hlavnička Lubomír, coby hrající trenér.

Byl to krásný dárek k 60. výročí založení oddílu.

Trochu smutní jsou jen hráči z kabin, které dosluhují a už nesplňují podmínky dané svazem. Nevyhovující sociální zařízení, šatna rozhodčích, střecha.

Ve spolupráci s obecním úřadem jednáme o výstavbě nových šaten s odpovídajícím zázemím. Doufáme, že se nám náš záměr podaří dotáhnout do úspěšného konce, musíme poděkovat OÚ Suchohrdly za podporu, kterou nám dává.

Závěr

Chtěl bych poděkovat jménem všech fotbalistů, funkcionářů a těch, co do fotbalu něco dělají, všem manželkám, babičkám a přítelkyním, že mají pochopení pro náš krásný fotbal a tolerují naši velkou lásku k němu, bez jejich pochopení a tolerance by nám ten fotbal tak nešel.

Dále bych chtěl poděkovat všech sponzorům, kteří do naší vesnické kopané vkládali nebo vkládají nemalé finanční prostředky, za jejich pomoc, bez které by Suchohrdelský fotbal asi dlouho nefungoval.

Zároveň se omlouvám, jestli bylo na někoho, při naší procházce historií i současnosti Suchohrdelské kopané nedopatřením zapomenuto. Věřte mi, nebylo to úmyslné, ale je to dáno mým věkem, je menší než je 60.výročí založení oddílu kopané.

Sportu, ale hlavně fotbalu, zdar!!!

Jan Lukas st.